Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Smartphony

iPhone Index 2019. Kdo si může dovolit novinku od Apple?

Cenová politika Apple své zákazníky neustále udivuje a stává se každým rokem zdrojem inspirace internetových memů. Již tradičně po ohlášení nového mobilu internet zahltily vtipy zesměšňující nesmyslnou cenu nového zařízení.

Analytici z Picodi se pustili do práce, hned jakmile Apple představil nový model iPhone. Připravili mezinárodní srovnání cen smartphonu iPhone 11 Pro (model 64 GB) v jednotlivých zemích a porovnali s průměrnou mzdou. Nakonec spočítali, kolik dní musíme na tuto novinku pracovat.

Oficiální cena iPhone 11 Pro (64 GB verze) je v ČR 29 990 Kč. Za předpokladu, že průměrná hrubá měsíční mzda podle Českého statistického úřadu dosáhla v prvním pololetí 2019 roku částky 33 297 Kč (25 013 čistá mzda), průměrný Čech musí pracovat 25 dní, aby si tento nový model iPhone mohl pořídit (za předpokladu, že nemá žádné jiné životní náklady). Je to o jeden den méně než v minulém roce.

Na čele žebříčku se umístily: Švýcarsko, USA a Lucembursko. V těchto státech najdeme nejpříznivější poměr ceny iPhone a mezd. Průměrný Švýcar si vydělá na nový iPhone 11 Pro za necelých pět dní.

Naopak na opačném konci pořadí stojí Mexiko: obyvatelé této země musí na nový Phone pracovat 54 dní. V takových státech jako je Černá hora nebo Rusko vydělat na tento nový model zabere lidem 48,5 a 47 v daném pořadí.

Výsledky jsou stanoveny na základě oficiálně zveřejněných cen iPhone 11 Pro (ve verzi 64 GB) na internetových stránkách Apple a u autorizovaných prodejců a také oficiálních statistických údajů týkajících se průměrné mzdy v těchto státech. Měsíční mzda byla dělená počtem pracovních dní v měsíci (21 dní).

Zdroj: Picodi.com

autor -rd


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*